Kárpát-medencei történelmi vetélkedő Hajdúnánáson

Kárpát-medencei történelmi vetélkedő Hajdúnánáson
Hajdúnánásiak szórványprogramja Bihar megyében

Csillikné Szólláth Julianna, tanár, Hajdúnánás
Takács Zoltán, tanár, Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium

Iskolánk a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium december 11-én a Hajdúnánáson vett részt a Bocskai István általános iskolában megrendezett, Bocskai István és kora című kárpát-medencei történelmi versenyen. Iskolánk az egyedüli Kárpát-medencei iskolaként 4 fős, VIII-os osztályos tanulóval, Vigh Viktória, Bálint Erika, Kerekes Benjámin, Molnár Levente és a felkészítő történelem tanárral Takács Zoltánnal utaztak el és vehettek részt ezen a versenyen. A hajdú településre kora reggel indultunk, s bár Hajdúnánás nem lenne olyan messze, de a vonattal való utazás mégis annak tűnt. Délben értünk a Hajdú-Bihar megyei, a Hajdúnánási járásban található hajdú településre, Hajdúnánásra, ami egy szépen felújított, hangulatos, tiszta, kis város képét mutatta meg nekünk. A Tóth Imre igazgató által vezetett Bocskai István általános iskola részéről nagyon kedvesen voltunk fogadva, szinte elkényeztettek bennünket.

Gondoskodtak a mi megvendégelésünkről, a mi idegenvezetésünkről. A városról Csillikné Szólláth Julianna szabadidő szervezőtől, tudhattunk meg érdekességeket és ő volt aki az egész nap folyamán készségesen mindenben segítségünkre volt. Tőle megtudhatunk, hogy itt található Kelet-Magyarország egyik legkorszerűbb fürdője és azt, hogy Hajdúszoboszló és Debrecen mellett Hajdúnánás, Hajdú-Bihar megye harmadik fürdővárosa. Megtudtuk, hogy háziipara jelentős és egy olyan mezőváros, ahol fejlett a mezőgazdaság, sok mindent helyben megtermelnek és itt található Magyarország egyetlen struccvágóhídja.

A történelmi versenyt a hajdúnánási művelődési ház szervezésében már 10 éve megrendezik és 2011-től pedig a Bocskai István általános iskola keretein belül kerül megrendezésre ez a nagyon magas szintű, érdekes, jól elgondolt és megszervezett verseny. A verseny főszervezői Demeterné Vajda-Piroska és Szabó Albert volt. E versenyre 5 magyarországi csapat és egy határon túli nevezett be. A verseny kellemes légkörben, szépen felújított iskolában, jó hangulatban telt. A majd 2 órás verseny rendkívül érdekes, ötletes, játékos, sokszínű feladatokat tartalmazott. Volt kép és térképfelismerés, dominó játék, ki vagyok én, villámkérdések Bocskai életéről, a 15 éves háborúról, a Bocskai szabadságharcról. Valóban próbára volt téve a diákoknak minden tudásuk. A gyerekek nagyon élvezték a verseny minden pillanatát. Iskolánk diákjai jól szerepeltek, hiszen Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium a II. helyett szerezte meg. 

Elmondhatjuk hogy sokat tanultunk mi is e versenyre való felkészülés és a verseny napján is. A magas szintű szakmaiság és emberség ami megérintett bennünket. Kedves házigazdáink mindent megtettek hogy az összetartozás érzése, az egymást befogadó és gondoskodó szeretetet, a tanulás és az együttlét örömét megtapasztaljuk. Bocskairól szóló történelmi verseny és az ő alakja az ami összekötött, hisz bár most egy határ választ el bennünket, 410 éve ez nem volt így. Ez az ami széppé tette napunkat és elmondhatjuk hogy több volt ez, mint egy verseny. Ez egy közös ünneplés volt, emlékezés nagy fejedelmünkre Bocskai Istvánra és a szabadságharcára, ami az egyetlen sikeres magyar szabadságharc a magyar történelemben.
A hajdúnánási iskola 5 éve indította el azt a szórványprogramot, aminek célja a hátrányos helyzetű gyermekek segítése, a határon túl élő magyar gyermekek identitásának, a magyar nyelv és magyar történelem, a hagyományok, a magyar népdalok, a magyar néptánc, a népi játékok megőrzése és a gyermekekben a “jó magyarnak lenni” érzés megélése. Ez a program a Királyhágómelléki Református Egyházkerület és a hajdúnánási önkormányzat támogatásával valósult meg 5 bihar megyei településen (Jankafalva, Diószeg, Szentjobb, Poklostelek, Les). Ebben a szórványprogramban majdnem 100 gyermek van bevonva, egészen a konfirmációs korosztályig. Nagyváradon az ősi református gyülekezet ifjúsági termében havonta egyszeri alkalomban tartják meg ezt az interaktív módon megvalósult magyarság történelmi órát, ami bevonják az ősi fiatalok mellett, a Les település gyermekeit is, mivel ott megszűnt a magyar oktatás és a megfelelő helyszín biztosítása is kérdéses volt. A havonta megrendezett szombati találkozókon, a hajdúnánási tanárok Csillikné Szólláth Julianna tanárnő vezetésével és Tokár Sándor, ősi segédlelkész, illetve Jakó Sándor jankafalvi lelkész segítségével játékos formában-színdarab eljátszásával, kézimunkázással, magyar népi hagyományok, népszokások felevenítésével, néptánccal egy vallásos keret közepette nevelik, tanítják a gyermekeket a 4 bihar megyei településen, és ősiben, arra ami igaz magyarrá és emberré teszi majd őket. A Hajdúnánáson a lorántffys és a hajdúnánási diákokkal közösen kellemes légkörben tölhtettünk el egy szép délutánt és hazaindulásunk előtt, mi is láthattuk, hogy a hajdúnánási tanár kollégák már készítették a bihar megyei gyermekeknek a karácsonyi ajándékokat, könyveket, társasjátékokat. A hajdúnánási kollégákkal eltöltött pár közös váradi alkalom után elmondhatom, hogy fantasztikus embereket ismerhettünk meg bennük, akiktől mind szakmaiságban, mind emberségben, lelkiségben sokat tanulhattam, tanulhattunk. Isten gazdag áldását kívánjuk életükre, szolgálatukra.

Takács Zoltán, tanár
Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium

****************************
Én nagyon jól éreztem magam Hajdúnánáson, a fogadtatás parádés volt, finom ebédet is kaptunk a helyi étteremben. Mindenki részéről kedvesen voltunk fogadva. Nekem minden tetszett a Hajdúnánáson töltött napból, megérte annyit utazni. Kerekes Ákos-Benjámin .

Nekem a hajdúnánási út fantasztikus volt nem hiszem hogy lenne valami rossz emlék az útról. Kedvesen fogadtak minket, az étel nagyon finom volt. A verseny előtt izgatott voltam és hatalmas öröm volt hogy másodikok lettünk. Nagyon tetszett a városnézés, akármilyen rövid is volt.

Mészáros Levente


****************************
Személyszerint felejthetetlen emlékeket hoztam Hajdúnánásról. Az ott lakó békesség és nyugalom teljesen elkápráztatott és bár elég parányi részét láthattam a városnak mégis bátran állíthatom azt, hogy Hajdúnánás egy igazán gyönyörű és értékekben gazdag város.A gyönyörű épületek, a becses szobrok, parkok és hát az iskolák ékesítik ezt a varost. Mikor megérkeztünk egy nagyon kedves tanárnő fogadott bennünket, hatalmas szeretettel. Ő azonnal felkarolt minket. Elvitt egy csodaszép étterembe, névszerint "Magyaros Étterem", ahol nagyon fenséges libahúslevest és brassóit ettünk. Nagyon tetszett az étterem berendezése és az ott uralkodó családiasság és a pincérek is nagyon kedvesek voltak velünk. Az asztalnál kellemesen elbeszélgettünk és jobban megismerkedtünk a tanárnővel. Ebed után készítettünk pár fényképet az egyik szobornál. Ezután bementünk az iskolába. Az iskola már fel volt díszítve és már karácsonyi hangulat hatotta át. A tanárnő körbevezetett az iskola egy részén, és hamarosan kezdetét vette a verseny. A témája a versenynek Bocskai István volt, aki úgy hiszem, példakép lehet számunkra. A verseny tételében voltak könnyebb és nehezebb feladatok is, és mi próbálkoztunk megküzdeni mindegyikkel, kisebb nagyobb sikerrel, de ennek ellenére próbáltunk vidáman és pozitívan hozzáállni a versenyhez, így hát meg a feladatlapok kitöltése közben is vidáman álltunk hozzá az egészhez, elvégre a részvétel a fontos. Megemlíteném, hogy az igazgató úr és az ott jelen levő tanárok is nagy szeretettel fogadtak bennünket. A verseny befejeztekor, még az eredményhirdetés előtt, finom meleg tea és pogácsa volt felkínálva. Az eredményhirdetéskor még jobban izgultam (és szerintem a többiek is), mint a versenyen, de Istennek köszönhetően másodikok lettünk. Alig tudtam elhinni, és örömömben majd kiugrottam a bőrömből. Az eredményhirdetés után készítettünk pár képet a zsűrivel, igazgató úrral és nem utolsó sorban azzal a drága tanárnővel, aki mindvégig gondunkat viselte. A verseny teljes lezárta után visszamentünk abba a Magyaros Étterembe, ahol ebédeltünk, és ott elfogyasztottunk egy jó nagy adag somlói galuskát. Ezután elindultunk újra az iskola felé, csak még szerettünk volna egy képet csinálni Bocskai István szobra előtt. de mivel időszűkében voltunk, futottunk odáig és a kép elkészülte után vissza. Nagyon jól éreztük magunkat, de hát mint minden földi jónak vége szakad, úgy most is eljött a szomorú búcsú ideje. A szeretett tanárnőnktől fájó szívvel búcsúztunk el és indultunk vissza. Még amit megszeretnek megemlíteni, az ott töltött élmények közül, az az, hogy azok a pillanatok amikor magyar szavakat hallottam minden ajakról, az engem egy hatalmas örömmel töltött el, mert én, mint nagyrészt románokból álló településen tanuló diák, az iskolán kívül elég ritkán üti fülét magyar szó, értheti igazan azt hogy mit is jelent magyarnak lenni. És végül, nagyon hálás vagyok Istennek azért, hogy megengedte nekem, hogy részt vegyek egy ilyen érdekes versenyen, és egy ilyen csodálatos helyen.

Bálint Erika

****************************
Nagyon jól éreztük magunkat Hajdúnánáson, ahova Istennek hála, épségben megérkezhettünk. Nagyon barátságos és szép város, ahova szívesen ellátogatnánk máskor is. Gazdag fogadtatásban részesülhettünk mivel a polgármester úr testvére egy elegáns étterembe vitt minket, ahol megebédelhettünk. Mindezek után már elkezdtünk izgulni a verseny miatt. A feladatok között akadtak nehezebbek is, de megpróbáltuk azokból is a legtöbbet kihozni. Végül 2. helyezést értünk el, aminek nagyon örültünk. A nap végén gyönyörű könyvekkel és felejthetetlen élményekkel indulhattunk haza Nagyváradra.

Vigh Viktória

 

Kiegészítő információk