Bevezető
- Részletek
- Közzétéve: 2015. október 16. péntek, 15:31
- Írta: Szabóné Varga Éva és Tóth Imre
- Találatok: 5533
"Az Új Széchenyi Terv középpontjában a foglalkoztatás dinamikus bővítése áll: az a törekvés vezérli a gazdaság- és társadalomfejlesztő programot, hogy tíz év alatt egymillió új és adózó munkahely jöjjön létre Magyarországon. Az Új Széchenyi Terv meghatározza azokat a kitörési pontokat, amelyektől a gazdaság egészének dinamizálása várható."
Ezekkel a bevezető mondatokkal kezdődött jelen pályázatunk pályázati kiírása.
A pályázat a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében született, "Innovatív iskolák fejlesztése 2. ütem" címmel.
Kódszáma: TÁMOP-3.1.4.C-14
A kiírás alapján olyan intézmények adhattak be pályázatot, melyekben az országos kompetenciamérés átlageredménye az elvárttól elmaradt. Azok az intézmények (illetve feladatellátási helyek) adhattak be pályázatot, amelyekben a 6., 8. évfolyamok bármelyikében az országos kompetenciamérés 2013. évi átlageredménye vagy a matematika, vagy pedig a szövegértés területén az országos átlagtól legalább 7%-kal elmaradnak.
A kiírás lehetőséget nyújtott művészeti képzést folytató intézmények számára is, hogy részt vegyenek a pályázatban.
Mivel iskolánkban a kompetenciaeredmények "nem voltak olyan rosszak", melyet a kiírás megszabott, ezért a művészeti iskolánk öt telephelyére nyújtottunk be pályázatot.
Az előkészítésben jelentős szerepet vállalt Szabóné Varga Éva igazgatóhelyettes és Bodnárné Varga Márta könyvtáros, a pályázati munkacsoportunk vezetője. A Hajdúnánási Tankerület vezetője, Éles Béláné támogatta elképzelésünket, és a pályázat beadási szakaszában külsős segítséget is kaptunk a siker érdekében.
Bár több előkészítő előadáson is részt vettünk, és itt feltettük kérdéseinket a művészeti iskola vonatkozásában, mégis, április végén azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a pályázatunk nem felel meg a pályázati kiírásnak, nem nyertünk. A Hajdúnánási Tankerület fellebbezett, melynek eredményeképpen augusztus közepén a Magyar Közlönyből tudtuk meg, hogy a fellebbezés eredményes volt, vagyis mégis csak jó volt a pályázatunk, és támogatást érdemel. Bár a döntés augusztusban megszületett, az érdemi munkához csak szeptember közepén kezdhettünk hozzá, ekkor született meg a hivatalos megállapodás a pályázat kiírója és a tankerület között.
A támogatás összege: 40.000.000 Ft
A pályázat tartalma
A kiírás szerint az alábbi tevékenységekre lehetett támogatást kérni:
- A környezeti nevelést, környezettudatos magatartást szolgáló tanórán kívüli tevékenységek megvalósítása:
a. ökoiskolák, ökotáborok, erdei iskola, tangazdaságok,
b. tanórán kívüli - szabadtéri jellegű – mozgásos tevékenységek,
c. természetközeli sporttáborok; - Idegen nyelvek tanításának fejlesztése a köznevelési intézményben az alábbi tevékenységek megvalósításával:
a. nyelvi táborok,
b. nyelvi vetélkedők,
c. nyelvi témahetek. - Informatika tantárgy tanításának fejlesztése, illetve más tárgyak oktatásának IKT-val való támogatása a közoktatási intézményekben az alábbi tevékenységek megvalósításával:
a. informatikai szakkör,
b. digitális tartalmak, taneszközök oktatási gyakorlatban való használata, - Komplex közlekedési ismeretek oktatása, ideértve különösen a fizikai aktivitásban gazdag közlekedési formákkal (pl. gyalogos és kerékpározás közlekedéssel) kapcsolatos (pl. baleset-megelőzési) ismeretek oktatását is.
A fentieken túl a pályázatban fokozott figyelmet fordítottunk a hátrányos helyzetű gyermekek esélykülönbségeinek kiegyenlítésére, pedagógusok továbbképzésre, a gyerekek egészségfejlesztéssel kapcsolatos ismereteinek fejlesztésére.
Tervezett programok
A kiírásnak megfelelve, igyekeztünk rendkívül változatos programot megtervezni: táborok, témanapok, témahetek, tanfolyamok képezték a gyerekek által választható programelemeket.
Erdei iskolai projektek:
Barangoló program: a gyerekek a természetjárás, az erdei iskolai programok alkalmával megismerkedtek a választott országrész, tájegység környezeti, geológiai, természeti kincseivel, állat és növényvilágával, történelmi, irodalmi emlékeivel. A tanulók tudatosan készültek az adott táj kincseinek felderítésére, előzetesen szerzett ismereteik bővítésével szereztek tapasztalati tanulás révén alaposabb, új elemekkel bővített tudást. A foglalkozásokon fejlődött önálló tanulási képességük, önismeretük, öko-magatartásuk.
- Nyíregyháza-Sóstó (2*1 nap, 95 résztvevő tanuló)
- Báránd (3*1 nap, 120 résztvevő tanuló)
- Miskolc-Baráthegy (1 nap, 42 résztvevő tanuló)
- Szivásvárad (1 nap, 48 résztvevő tanuló)
Sportágválasztó program
A sportnapok és nyári sporttáborok alkalmával a sport- és mozgáskultúra tanulását, a tevékenységek által a használható képességek, készségek alakítását tűztük ki feladatul. További céljaink voltak ebben a programelemben: a megfigyelés, (mozgás)érzékelés, utánzás funkciók által a az izomérzékelés, (mozgs)ritmus, reakciógyorsaság és kiemelten a térérzékelés és téri tájékozódás fejlesztése vízen és szárazföldön egyaránt. Különböző sportágakat mutattunk be, lehetőséget biztosítottunk a kipróbálásra.
- vízi attrakció (1 nap, 500 résztvevő tanuló)
- Nagy Sportágválasztó (1 nap, 500 résztvevő tanuló)
- Úszó-és sporttábor (5 nap, Cserkeszőlő, 40 résztvevő tanuló)
- Vízközeli ökotábor (5 nap, Fadd-Dombori, 40 résztvevő tanuló)
- Természetjáró ökotábor (5 nap, Márokpapi, 40 résztvevő tanuló)
- Sport- és természetjáró tábor (5 nap, Mezőkövesd, 40 résztvevő tanuló)
- Kerékpáros és vízi tábor (5 nap, Sarud, 40 résztvevő tanuló)
- Kenutúra a Túron (7 nap, Tiszabecs (Tiszahát), 20 résztvevő tanuló)
Idegen nyelvek tanulásának fejlesztése
A nyelvvizsgákon olyan helyzeteket kell a tanulóknak idegen nyelven bemutatni társalgási környezetben, melyről sokszor magyar nyelven sem tudnak beszélni, hiszen a vidéki családok ritkán jutnak Budapestre, így nehezen tud egy tanuló nyelvvizsga közben például a fogaskerekűről társalgást kezdeményezni. A két nyelvi táborban a cél volt a "német" és "angol" Budapest megismerése, a tanítási órákon megszerzett négy kompetenciaterületen a készségek, képességek fejlesztése, új ismeretek szerzése, elmélyítése élményszerű környezetben. Az önálló és csoportos ismeretszerzés hatékonyságának növelése. Kommunikációs képességek fejlesztése. Identitástudat erősítése. Nyitottság, nyelvi érzékenység kialakítása más népek kultúrájára. A kulturált közlekedési szabályok betartása. Illemszabályok a csoportban, szállodában, közterületeken. Budapest nevezetességeinek megismerése, felfedezése.
- Angol nyelvi tábor (5 nap, Budapest, 20 résztvevő tanuló)
- Német nyelvi tábor (5 nap, Budapest, 20 résztvevő tanuló)
- Idegennyelvi témahét (5 map
Informatika tantárgy tanításának fejlesztése
Hírmondó program: az idegen nyelvi táborok munkanyelve az angol és német nyelv volt. A foglalkozások a két idegennyelvi tábor alkalmával rögzített képek, videók feldolgozására a cél.
- informatika-média tanfolyam (3 csoport, 8-8 résztvevő tanuló)
Komplex közlekedési ismeretek oktatása (közlekedési, balesetmegelőzési, elsősegélynyújtó ismerete)
Kerekező program: a biztonságos közlekedéshez szükséges elméleti és gyakorlati ismeretek elsajátítása történt tanfolyami keretben
- kerékpáros tanfolyam (4 csoport, 8-8 résztvevő tanuló)
Elsősegélynyújtó tanfolyam
Életmentő program (elsősegélynyújtó tanfolyam és egészségnapot serveztünk ebben a témakörben
- elsősegélynyújtó tanfolyam (4 csoport, 8-8 résztvevő tanuló)
- egészségnap (1 nap, 100 résztvevő tanuló)
A pályázat lehetőséget nyújtott a tevékenységi körhöz illeszkedő sporteszközök, és a tanulást segítő oktatástechnikai eszközök beszerzésére is.
Szabóné Varga Éva és Tóth Imre