Hírek

Cifraszűrök nyomában, avagy a nánási pásztorok élete és művészete

„Cifraszűrök nyomában, avagy a nánási pásztorok élete és művészete”

Újabb pályázati program megvalósításába kezdtek az ősz folyamán a Bocskai István Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában. Hagyományaink és nemzeti kulturális örökségünk megőrzésére adtak be pályázatot az elmúlt év végén, melyet a Nemzeti Tehetség Program elfogadott, s 1 000 000 Ft-tal támogatásra is javasolt.  A pályázat célja a helyi sajátosságaink, néprajzi értékeink, kultúránk megismerése, azoknak a foglalkozásoknak a megidézése, melyek őseink megélhetését biztosították. Mindezeket olyan emberekkel, helyekkel teszik emberközelivé, akik/amik értékeink, büszkeségeink. A program címe a fentebb látható cím utal annak tartalmára, melyben projekt módszer segítségével, műhelymunkákkal, eredeti helyszíneken válik élővé a 15 tehetséges gyerek számára a program lényege.

Városunk történelmében kiemelkedő fontosságú volt a pásztorkodás, mely az emberek alapvető kenyérkereseti forrását jelentette. A pásztoremberek élete, páratlan népművészeti alkotásainak megismerése hazafias kötelesség, a gyerekek ezáltal fogják múltunkat megismerni, őseinket tisztelni, helyüket felnőtt életük során helyes mederbe terelni. Műhelymunkák során lehetőségük lesz városunk legősibb pásztorcsaládját megismerni, a még élő tagjaival riportot készíteni, azzal, aki átélte azt a kort, s aki át tudja adni a jövő generációjának - akik ezt csak a mesékből ismerik - pásztorkodással kapcsolatos élményeit. A pásztorélet viszontagságait, az állattartást, a pásztorművészetet eredeti helyszíneken ismerik majd meg, ilyenek  a városunk és környékének tanyái (Kendereskert, Virágoskút, Vókonyapuszta), a Helytörténeti Gyűjteményünk pásztor- és állandó szalmakiállítással, a Tájház, az  Alkotóház. Filmet, beszámolókat készítenek, néznek, kipróbálják a korabeli használati eszközöket, hangszereket, pásztortáncot látnak élő előadásban  néptáncpedagógusok segítségével. A pásztorművészet alfajával, a fafaragással maguk is megpróbálkoznak, a szalmafonással, mint városunk egykori legpiacképesebb iparágával is megismerkednek, Népi Iparművészeink segítségével maguk is alkotnak majd. A pásztorművészet mintakincsét saját nemezalkotásokkal elevenítik meg, az elkészített anyagokba szűrhímzéssel varrják bele a mintákat. A hajdúsági cifra szűrök sokféleségét is megtanulják, megnézik, ezekből albumokat készítenek kiemelve a helyi sajátosságokat. A pásztorok állatait megismerik, fotózzák, lerajzolják. Korabeli forrásanyagokat tanulmányoznak, ezekből beszámolót készítenek. Szellemi alkotásként képet és tudást kapnak városunk történelmi hagyományaiból, a pásztorélet rejtelmeiből, mindennapjaiból.

A tartalmas program egyik összetett része az Aranyszalma Alkotóházban került megrendezésre november 18-án, hiszen a pályázat írói és megvalósítói (Papp Anita és Fekete Andrea) úgy gondolták, másokat is érdekelhet ez a téma- nemcsak az iskolás gyerekeket, hanem szüleiket, testvéreiket és tanáraikat is.

Ezen a régi Tanyázó hangulatát idéző beszélgetős esten betekintést nyerhettek a népes számú résztvevők a pásztorhangszerek világába a Szalmakalap Citeraegyüttes jóvoltából, akik pásztorcsokrukban a citerán kívül a pásztorfurulya hangját is megszólaltatták Papp Levente előadásában. Zenéjükre a furulyás legényen kívül Pálóczi Gábor is táncra pattant, hiszen a pásztorbotolóst is eljárták a citeracsokor hallatán.

Ezek után a program szervezői  bemutatták  a meghívott vendégeket- Máró Gábor nyugalmazott tűzoltót, aki a Hortobágy Örökös Pásztorainak egyike, Harangozó Imre néprajzkutatót, az este fő előadóját,  Magi Imre fafaragó Népi Iparművészt és Márton Attila néptánc pedagógust, aki Aranysarkantyús táncos  és a Cifraszűr Egyesület vezetője.

A vetítéssel egybekötött előadáson néprajzos szemmel láthattak bele a résztvevők a pásztorok életébe, mindennapjaikba, anekdotákat hallhattak róluk, s visszarepülhettek képzeletben eleink világába.

Az előadás után kipróbálhatták a pásztortáncokat, s beszélgethettek kötetlenül a meghívott vendégekkel.

Az est hasznosan, vidáman telt, ám korán sincs még vége a programnak, hiszen számos élmény, tanulnivaló és meglepetés várja még a pásztoréletbe betekintést nyerő 15 tehetséges gyermeknek.

Fekete Andrea

Kiegészítő információk