Hírek

Kézművestanya-kiállítás

Kézművestanya-kiállítás

Kiállítással zárta programját a” Kézművestanya 2016” elnevezésű, az  Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett nyertes pályázat által megvalósuló szakkör iskolánkban. E pályázatot minden évben    a nemzeti kulturális örökségek megőrzésére, a hazai nemzetiségi hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló tehetséggondozó programok támogatására hirdetik meg. 

A 60 órás tehetséggondozó programban 20 gyerek vett részt, 4-8. osztályos korosztályban 4 felnőtt irányításával. A foglalkozásokon már haladó szinten nemezeltek, elsajátították a tájegységeik táncait, megtanulták a batikolás, a selyemfestés és a szövés alapjait, megismerték  nagyszüleik játékait. Ellátogattak a Nyíregyházi Falumúzeumba is, ahol bútorfestéssel ismerkedtek, valamint a gyógyító füvekből, gyógynövényekből illatzsákot is varrhattak. Megismerkedhettek a program során  a hagyományos ételek ízeivel, olyan finomságokkal, melyek többnyire kemencében készültek, s melyet akár már dédszüleik is ismerhettek, s fogyaszthattak (pl. dübbencs, pogácsa, kenyérlángos).  A népi viselet, a népi díszítőművészet világába is betekinthettek Szeitz Ágnes viseletkészítő Népi Iparművész segítségével, aki csodás motívumokkal gazdagította képi világukat.

A 60 óra  során rengeteg közös és egyéni alkotás született, melyet a résztvevők iskolatársaiknak, tanítóiknak és szüleiknek is szerettek volna bemutatni, ezért a program zárásaként kiállítást rendeztek a Kéky Lajos Városi Művelődési Központ kiállítótermében június 9-én.

A kiállítást a Szalmaszálak Citeraegyüttes nyitotta meg, akiknek tagjai egy része részt vett a szakkör munkájában is. A citerazene után a szakkör vezetői, valamint iskolánk igazgatója, Tóth Imre is köszöntötte a vendégeket, s örömét fejezte ki az alkotások sokszínűsége és szépsége kapcsán. A szakkör vezetői ismertették a 60 óra eseményeit, elmondták  élményeiket, tapasztalataikat.

A Kézművestanya foglalkozásai mindig jó hangulatban, tettre készen és munkával telve teltek. Hagyományaink megismerése mellett a résztvevők olyan hagyatékot kaptak, mely felnőtt életükben is meghatározó lehet, s biztosan állíthatjuk, szép emlékeket hagyott bennük.

Nemzeti kultúránk , eleink életmódjának megismerésére alapot kaptak, melyet folytatni kell. Folytatni azzal a céllal, hogy ők is továbbadók legyenek, vigyék,ismerjék,  tudják, s továbbadják ők is a gyermekeiknek s netán  tanítványaiknak is ugyanolyan szeretettel, mint ahogyan ezt ők kapták e program során.

Fekete Andre

 

Kiegészítő információk